preskoči na sadržaj

Trgovačka i komercijalna škola "Davor Milas"

Login
VIRTUALNA ŠETNJA

Dobrodošli na virtualnu šetnju
TRGOS

Videoprezentacija škole

Raspored sati

ŠKOLSKI Wi-Fi

eDnevnik

GOOGLE UČIONICE

Potrebno je napraviti sve što piše u OBA dokumenta

Info centar za mlade

Brojač posjeta
Ispis statistike od 21. 11. 2012.

Ukupno: 4130878
Ovaj mjesec: 5342
Ovaj tjedan: 701
Danas: 5
Škola i partneri

Besplatan web

Web hosting

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
PROMOCIJA KNJIGE 260 DANA
Autor: Tatjana Radić, 20. 11. 2012.

 

 

Marijan Gubina, autor knjige "260 dana"


 

19. studenog 2012. godine u našoj školi imali smo promociju jedne vrlo potresne i zanimljive knjige "260 dana" autora Marijana Gubine. Priča je ispričana iz perspektive desetogodišnjeg dječaka i savršeno se uklapa u ove dane obilježavanja stradanja i patnje grada Vukovara. Promociju je organizirala prof. hrvatskog jezika Jasna Kondža Staničić, a o knjizi je govorio Ivica Mršo, ravnatelj škole.

Marijan nas upoznaje s događajima koji su se zbili „na krivom mjestu, u krivo vrijeme“ koje je dijelio „zajedno sa svojom šesteročlanom obitelji“. Doista, nije bilo izbora za obitelj koju su činili majka, otac i četvero djece. Početkom devedesetih godina obitelj Gubina živjela je u obiteljskoj kući koja se, pokazat će se, slučajno i neovisno o njima našla u povijesno tamnom dijelu istočne Slavonije. Obiteljska kuća malo je podalje od središta sela čije ime i danas mnogim, posebice hrvatskim braniteljima, budi nelagodu. To je Dalj. Neki događaji koji su možda mogli promijeniti njihov život jednostavno su ih zaobišli jer im se kuća nalazila pokraj Željezničke stanice, a time i od središta zbivanja. To znači da nisu imali nikakve šanse promijeniti budućnost koja im se spremala. Nisu npr. stigli tog kobnog 1. kolovoza 1991. otići u Aljmaš na šlep, i tako izbjeći strahote koje su se spremale Hrvatima na njihovim ognjištima. Dobrim dijelom zahvaljujući njihovim susjedima Srbima.

Marijan i njegova obitelj u trenutku su kao kroz neka paklena vrata ubačeni u budućnost koja će se dvadeset godina poslije u knjizi „260 DANA“ iščitavati kao tragična prošlost s kojom treba biti pomiren. Da nije tako, da nije pomirenosti, ne bi se moglo živjeti. To nam govori Marijan svakom svojom rečenicom. Čak i kad opisuje jezivu scenu u kojoj su njega, desetogodišnjeg dječaka, natjerali da tačkama kupi masakrirana tijela daljskih policajaca.

Riječ je p romanu stradanja i ljubavi koja ne da čovjeku da poludi u općem kaosu beznađa. Izlaz je u oprostu jer Marijan naglašava kako dobro i zlo nisu nacionalne, nego ljudske kategorije.

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju