Obilježavanje Međunarodnog dana žena 2022.
Autor: Marinela Boras, 10. 3. 2022.

Svake se godine 8. ožujka obilježava Međunarodni dan žena. Prof. Boras je ove godine osmislila događaj International Women's Day 2022 na međunarodnoj platformi eTwinning za odgojno-obrazovne djelatnike i učenike. Događaju se odazvalo preko stotinu nastavnika, a bio je namijenjen odgojiteljima u predškolskim ustanovama, učiteljima u osnovnim školama i nastavnicima u srednjim školama.

Odgojno-obrazovni djelatnici su podijelili iskustva u obilježavanju ovog važnog datuma. Primjerice, prof. Arveladze iz Gruzije je naglasila da je to važan praznik u njihovoj zemlji. Podijelila je s kolegama da ne samo da dječaci i muškarci kupuju poklone i cvijeće djevojčicama i ženama, nego se i one međusobno darivaju i zajedno provode taj dan. Prof. Smolčec iz Hrvatske cijeni znak pažnje u obliku ruže koji nastavnice najčešće dobiju od ravnatelja. Njezini učenici su gledali video o temi i čitali o slavnim ženama u povijesti povodom tog dana. Prof. Crippa iz Italije je razgovarala s učenicima o iznimnim ženama koje su se borile protiv diskriminacije. Istaknula je Rosu Parks i utvrdila da se žene trebaju boriti za svoja prava.

Kao ne samo obrazovni, nego i odgojni djelatnici trebamo poučavati učenike da su djevojčice i dječaci jednako vrijedni te da se trebaju zajednički boriti za ravnopravnost žena u svim poljima. Sretan Međunarodni dan žena od nastavnika i učenika naše Škole i Učeničkog doma!