Parlaonica „Mladi o budućnosti Europe: Kakvu digitalnu budućnost želimo?“
Autor: Tatjana Petrač, 8. 1. 2022.

Dana 20. prosinca 2021. u Kinu Urania održana je parlaonica u kojoj su sudjelovale učenice 2.K1 razreda: Josipa Majdenić i Gabrijela Levačić pod mentorstvom Tatjane Petrač, prof. savjetnik.

Organizator događaja za učenice i učenike srednjih škola je  Europe Direct Osijek, centar koji djeluje u Javnoj ustanovi Županijskoj razvojnoj agenciji Osječko-baranjske županije.

Svrha Europe Direct centara je pružanje pravodobnih i objektivnih informacija o europskim pitanjima te uključivanje građana na lokalnoj razini u rasprave o trenutačnom stanju Europske unije i njezinoj budućnosti.

Parlaonica se održala u sklopu Konferencije o budućnosti Europe i predstavlja jedinstvenu priliku da europski građani i građanke, osobito mladi, rasprave o izazovima i prioritetima Europe.

Jedna od tema o kojoj se raspravlja i iznose mišljenja u okviru Konferencije o budućnosti Europe je digitalna transformacija.

Vezano uz ovu temu, učenici i učenice imali su priliku raspravljati i izraziti svoje mišljenje o tome što misle o digitalnoj transformaciji, o prednostima i nedostacima e-učenja, sigurnosti na internetu, digitalnim vještinama i o tome kakvu digitalnu budućnost zamišljaju i žele.

U parlaonici su sudjelovali učenice i učenici te njihovi mentori iz srednjih škola:

Srednja škola Isidora Kršnjavoga Našice

Medicinska škola Osijek

Trgovačka i komercijalna škola Davor Milas Osijek

Srednja škola Donji Miholjac

Ugostiteljsko-turistička škola Osijek

Isusovačka klasična gimnazija s pravom javnosti

Tehnička škola i prirodoslovna gimnazija Ruđera Boškovića

Nakon parlaonice, žiri je proglasio dva najuspješnija govornika, a to su bili maturanti Srednje škole Donji Miholjac kojima ovom prilikom i čestitamo na pobjedi.

Što su suci ocjenjivali?

• Govorničku vještinu
  • Jasnoću izrečenih argumenata
  • Uvjerljivost govornika u obrani svojih argumenata
  • Pridržavanja pravila parlaonice

Raspravom se razvija kritičko, logičko i kreativno razmišljanje koje se temelji na argumentima potkrepljenima odgovarajućim dokazima. Nikada nije dovoljno samo zauzeti stav ili iznijeti tvrdnju – moramo poduprijeti naša stajališta drugim informacijama koje dokazuju tu tvrdnju.

Konferencija o budućnosti Europe zajednička je inicijativa Europskog parlamenta, Vijeća i Europske komisije pokrenuta u svibnju 2021. Predstavlja jedinstvenu priliku da europski građani i građanke rasprave o izazovima i prioritetima Europe.

Cilj je uključiti građane svih dobi i profila, a osobito mlade ljude, da se aktivno uključe u promišljanja o budućnosti EU-a, da jasno kažu u kakvoj Europskoj uniji žele živjeti, što žele mijenjati i na koji način.