POSJET HEROJSKOM VUKOVARU
Autor: Tatjana Radić, 29. 11. 2011.

„Tko će čuvati moj grad, moje prijatelje?! Tko će Vukovar iznijeti iz mraka?! Nema leđa jačih od vaših i mojih, i zato, ako vam nije teško, ako je u vama ostalo još malo mladenačkog šaputanja, pridružite se... grad - to ste vi!“ (S. Glavašević)

U organizaciji škole, 16. studenog 2011. otputovali smo u Vukovar. Većina ljudi smatra da zna sve što se prije dvadeset godina događalo u tom gradu. Mislim da su nam poznati samo dijelove te strašne priče i da mi ne možemo ni zamisliti što se u ta tri mjeseca ondje događalo i što su ljudi proživljavali trpeći danonoćna teška bombardiranja. Vidjevši sve one strahote i razaranja koja se i danas tako strašno ističu, postalo nam je jasno kroz koji su pakao prošli Vukovarci, ali i mala djeca pa i naši vršnjaci od kojih su neki morali oružjem braniti svoj grad i živote svojih bližnjih. Posjetili smo vukovarsku bolnicu  gdje smo vidjeli podrum u koji su dovoženi ranjenici. Medicinsko osoblje brinulo se o njima u neljudskim uvjetima i s vrlo malo medicinskog pribora, bez obzira na nacionalnost ljudi kojima je trebala pomoć, a to je još jedan dokaz velikog srca Vukovaraca. Nakon posjeta bolnici, uputili smo se prema zloglasnom hangaru na Ovčari i upoznali se sa strašnom sudbinom ranjenika koji su tamo bili dovedeni iz bolnice. Naposljetku smo posjetili posljednje počivalište svih heroja koji su branili svoj grad i svoju domovinu od zlih ljudi koji su bili do zuba naoružani misleći da će cijeli grad pokoriti u tri dana. Zahvaljujući tim herojima, koji su nesebično žrtvovali svoje živote, mi danas imamo Osijek koji bi inače nakon Vukovara  bio pregažen Još jedan od dokaza kakvi su ljudi branili grad Vukovar je u tome što njihove obitelji ne mrze nikoga pa ni one koji su silom pokušali uzeti nešto što im ne pripada i oduzeti im ono najveće blago koje su imali: djeda, oca, sina, muža… Vidjevši sve to, mislim da se Vukovar s pravom naziva gradom heroja i nadam se da njihova žrtva nikada neće biti zaboravljena.

„Tko će čuvati moj grad, moje prijatelje?! Tko će Vukovar iznijeti iz mraka?! Nema leđa jačih od vaših i mojih, i zato, ako vam nije teško, ako je u vama ostalo još malo mladenačkog šaputanja, pridružite se... grad- to ste vi!“ (S. Glavašević)

Kristina Šamu, učenica III.K3