E-KNJIGA - OBILJEŽAVANJE MEĐUNARODNOG DANA ČITANJA NAGLAS
Autor: Marina Jukić, 19. 2. 2021.

Međunarodni dan čitanja naglas obilježava se od 2010. godine, a nastao je na inicijativu Svjetske organizacije LitWorld. Taj bi dan trebao pokazati svijetu kako pravo na čitanje i pisanje pripada svima. Djeca i odrasli širom svijeta, slaveći moć riječi, kreiraju društvo koje će omogućiti svakom djetetu pravo na obrazovanje i pristup knjigama i tehnologiji.

Čitati naglas, najljepši je poziv na početku godine koja je pred nama. Naime, Vlada Republike Hrvatske podržala je prijedlog Ministarstva kulture i medija da se 2021. godina proglasi Godinom čitanja. Čitanje naglas razvija vještinu slušanja, obogaćuje rječnik, razvija maštu, kreativnost, djeluje na cjelokupan čovjekov razvoj.

Na inicijativu profesorice Marine Jukić, učenici i profesori sudjelovali su u kreiranju elektroničke knjige u alatu Book Creator. Aktivnost se od 3. do 5.veljače u potpunosti odvijala na daljinu putem poslanoga koda za suradnju. Unosom koda, u navedenom je alatu bilo potrebno snimiti zvučni zapis odlomka najdraže knjige, pjesme, eseja, članka..., napisati naslov i autora knjige i umetnuti fotografiju povezanu s odabranim naslovom.

Ovom smo aktivnošću željeli poticati i popularizirati čitanje, a posebno čitanje naglas, poticati učenje i primjenu novih digitalnih alata, učeničku suradnju i učenje na daljinu.

Hvala svim čitačima, urednicima naše zajedničke knjige.

Što su nam iz svojih domova čitali učenici i profesori škole i Doma učenika poslušajte na poveznici.